Na terenie Polski wydziela się kilka rodzajów dokumentów paszportowych. Ogólnie warto natomiast pamiętać, że dokument ten jest dokumentem o charakterze urzędowym, który potwierdza tożsamość danej osoby. Na podstawie paszportu konkretna osoba może przekroczyć granice państwowe i przebywać za granicami swojej ojczyzny czy miejsca, w którym na stałe zamieszkuje. Paszport jest wydawany wyłącznie indywidualnie, jeden na jedną osobę.
Co więcej, obowiązuje on przez dziesięć lat od momentu jego wydania. Dla dzieci do trzynastego roku życia z kolei dokument ten wartościowy jest jakieś pięć lat. Na podstawie rozmaitych czynników wpływających na charakter dokumentu zwanego paszportem można też mówić o wyszczególnieniu kilku standardowych paszportów. Na terenie Polski wydawane są paszport tymczasowy, który jest ważny jak wskazuje na to już samo nazwanie przez ten czas, jaki jest określony w paszporcie, najczęściej nie dłużej niż 12 miesięcy od daty wydania.
Poza tym takowym paszport nie posiada biometrii. Jest to dokument, o jaki mogą się ubiegać obywatele polski, którzy czasowo przebywają w Rzeczypospolitej Polskiej a także za granicami jej. Jest o dokument pozwalający na powrót do trwałego miejsca pobytowego. Kolejny to paszport dyplomatyczny, który przysługuje dyplomatom. Następny to paszport służbowy Ministerstwa Spraw Zagranicznych, który przypisany jest członków służby zagranicznej, jacy nie mają stopnia dyplomatycznego i innym osobom, które realizują rozmaite obowiązki zawodowe w placówce zagranicznej i te obowiązki wiążą się z wyjazdami.